اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 6969
  • نويسنده: farabi
  • تاريخ: 11-10-1348, 03:30
0
11-10-1348, 03:30

برخی امامزاده های شهرستان مراغه

دسته بندی: مذهبی

.
.
برخی امامزاده های شهرستان مراغه


امامزاده و اولیا نام آشنای دوستداران اهل بیت است، نامی است که تداعی گر یکی از شخصیت های مذهبی در دوران های کهن دارد. امامزاده ها که در تلفظ عامیانه بیشتر تحت عنوان اجاق شناخته می شوند به محل های اطلاق می شود که یک شخصیت مذهبی و مردمی در آنجا دفن شده است و به مرور زمان برای مردم جنبه تقدسی پیدا کرده است  و به مرور شاهد بر پایی مراسمات مذهبی و دادن نذورات در این گونه مکان ها هستیم بخصوص در ایام خاصی از سال که عبارت باشد از ماه محرم.

در شهرستان مراغه علاوه بر امامزاده های ابراهیم وعطااله که معروفیت بیشتری را دارد امامزاده های نیز در برخی از روستاهای شهرستان قابل مشاهده است که برخی از این امامزاده ها نیزاز معروفیت زیادی نزد اهالی روستاییان دارد، هرچند که امروزه متاسفانه مورد بی لطفی برخی افراد قرار گرفتند و به شدت تخریب شدند ولی با این حال کماکان آن ارزش و تقدس خود را حفظ کردند .
 
 
 عکسهای بیشتر و بقیه مطلب را در ادامه مطلب ببینید
 
اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 5500
  • نويسنده: farabi
  • تاريخ: 11-10-1348, 03:30
0
11-10-1348, 03:30

روستای شیخ لر سفلی

دسته بندی: روستاهای مراغه

 

روستای شیخ لر سفلی

شیخ‌لر سفلی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان قوری‌چای غربی بخش سراجو شهرستان مراغه واقع شده‌است.و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390،جمعیت آن 86 نفر ودارای 27خانوار بوده‌است.

روستای شیخ لر تقریبا جزء آخرین روستاهای شهرستان مراغه در سمت شرق که هم مرز شهرستان هشترود می باشد قرار گرفته است. این روستا با روستاهای چون قیزجه، باغ یری و شیخلر علیا همسایه می باشد. در مورد وجه تسمیه روستا باید توضیح داد که از دو کلمه شیخ و لر تشکیل شده که واژه شیخ را در ابتدای برخی روستاهای شهرستان می توان مشاهده کرد. کلمه شیخ در لغت به معنی کسی که دارای صاحب کرامات والا می باشد اطلاق می شود از آنجا که شهرستان مراغه در قدیم ایام دارای شیوخ زیادی بوده است بی دلیل نخواهد بود که این نام در ابتدای برخی از روستاها و مکان ها مشاهده کرد. احتمالا نام روستا نیز از شیخی گرفته شده است که به نوعی بانی و بزرگ روستا بوده است.

 

این مطلب توسط آقای سعید ستار نژاد ارسال شده وعینا در اینجا درج گردیده است