روستای ملاقاسم

 
  روستای ملاقاسم
 
 

ملاقاسم یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سراجوی شرقی بخش سراجو شهرستان مراغه واقع شده‌است.و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390، جمعیت آن 400 نفر ودارای 104خانوار بوده‌است.

روستای ملاقاسم در حدود 3 کیلومتربا شهر خراجو و 27کیلومتربا شهرستان مراغه فاصله داشته و با روستاهای چون شیخ جان، خراجو، آغجه کهل همسایه می باشد. جمعیت این روستا طبق آمار و سرشماری عمومی نفوس و مسکن 400نفر بوده که نسبت آقایان به خانم ها تا حدودی زیادتر بوده است. روستای ملاقاسم مثل سایر روستاهای بخش با کاهش جمعیت و مهاجرت شدید روبه رواست که دلیل اصلی آن را در عدم اشتغال و خشک سالی های اخیر باید دانست.

شغل اصلی روستاییان، کشاورزی که آن هم بیشتر از نوع دیم بوده و دامداری می باشد. در مورد وجه تسمیه روستا می توان چنین اظهار نظر کرد که از نام یک مجتهد عالی مقام محلی گرفته شده است. روستای ملاقاسم از نظر مطالعات تاریخی آثار قابل توجهی را دارا نمی باشد تا از طریق آن بتوان قدمتی برای روستا در نظر گرفت تنها اثر تاریخی روستا تا حدودی قبرستان ان می باشد که این قبرستان نیز قدمتش به درازا نمی رسد. خط راه آهن مراغه به تهران که از این روستا می گذرد می تواند در آینده نقش مهمی در معروفیت و رونق این روستا ایفا کند که این امر نیازمند همت اهالی روستا را می طلبد. راه روستا آسفالت بوده و به راحتی می توان به این روستا دسترسی داشت.


در این روستا مانند شهر مراغه هر سال در سوم ماه محرم مراسم بستن علم (علم بندی)اجرا می‌شود عزاداری پر شوری دارد از جمله این مراسمها می‌توان به مراسم شاه حسین واحسین وشبیه خوانی وهیت های زنجیر زنی اشاره نمود.

 

این مطلب توسط آقای سعید ستار نژاد ارسال شده وبا افزودن قسمتی توسط اینجانب در اینجا درج گردیده است

 

.
ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
کد امنيتی: *
عکس خوانده نمی شود